Yazmasam deli olacaktım!

Sait Faik Abasıyanık

Yazı yazmanın dışa vurum olduğu konusunda iddialar mevcut.Bu iddialara katılır mısınız bilmem ama ben tam anlamıyla katılmıyorum. Ancak yazı yazmanın kendi değişim ve evrilmemizi izlemek açısından değerli bir araç olduğunu düşünüyorum. Nereden nereye savrulduğumuzu gözlemlememize yardımcı oluyor ve bunun da ötesinde bu değişimler arasında neler yaşadığımızı ve toplumsal yahut bireysel hangi evrelerden geçtiğimizi gözlemlememizi sağlıyor. Bu da hangi olayın biz de ve düşünce dünyamızda nasıl bir etki bıraktığını gözler önüne seriyor. Bunalımlarımızı, sevinçlerimizi, rahatladığımız anları bir yazın üzerinden takip etmek ayrı bir keyif.

Bunu bir de toplumsal ölçeği okumak ve değerlendirmek için kullanmak var. Ki o açıdan belki de en tarafsız ve yalansız yansımaları onlar sunacaktır. Bir günlüğün anlattığı olaylara sızan güncel olaylar ve o olayların yansımasının herhangi bir kaygısı olmayacaktır. Yahut bir deneme üzerine işlenen noktalarda bulunan izler. Ben edebiyat yazıları yazmıyorum. En azından yazdığım şeyleri bu şekilde sınıflandırmıyorum ancak içerisinde toplumdan ve içide bulunduğumuz durumlardan kesitler olduğunu söylemek yine de yanlış olmaz.

Ve bundan ayrı olarak yazı ile insanlara bir mesaj verme onlarda bir ateş yakmanın verdiği o muazzam duygu sanırım beni en çok bu işe bağlayan ve bu işte düzenli bir ritim tutmamı sağlayan yegane etmendir. Hem bu geçmişe dönük dönem izlencesi olması açısından hem de insanlar içerisinde bir ateş yakmak açısından olsun ben bu işi seviyorum.

Bu sayfada bulunan yönlendirmeler sayesinde de hem bugüne kadar yazmış olduğum çeşitli dergilerde yayınlanan yazılarımı bulabilir hem de yayınlanacak olan yeni yazılarımı takip edebilirsiniz. Bu sayfada bulunan yazılar haricinde sitenin blog kısmında ayrı içerikler üretmeye ve paylaşmaya devam edeceğim. Orayı da ziyaret etmeyi ihmal etme sevgili konuk.


Filokalist

Güzel şeyler yapmayı seven bir sosyal girişimci tarafından tasarlanan ve 2020 itibariyle yayın hayatına başlamış olan bir yazı platformu Filokalist. Ben de bu tatlı platformda düzenli olarak yazıyorum. Analiz yazılarından Eleştiri yazılarına bazen hikayelere ve bazen de denemelere kaçan bir yazı skalasında noktalar bıraktığım yerdir kendileri. Takip etmek ve oradaki yazılarıma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Filokalist Dergisinin Logosu Nevzat Taşcı Yazıları yayınlanmaktadır.

Zümrüdüanka Dergisi

Kurucusu olduğum Simurg Derneğinin, bir alt ürünü olan ve internet üzerinden 2018’den beri yayın yapan E-Dergi. Zümrüdüanka Dergisinde 2018’den itibaren yayınlanmış 20’yi aşkın yazıma erişmek ve incelemek için lütfen tıklayınız.

Zümrüdüanka Dergisinin Logosu Nevzat Taşcı'nın derdini anlatan yazılarının yayınlandığı bir Elektronik Dergi. Derdini ve hayallerini anlatıyor.